بررسي سيستم‌عامل X اپل - آنچه مك‌بوك را مك‌بوك كرد

    محمدرضا کرمی ۱۳۹۰/۱۰/۲۸

سیستم‌عامل X به گونه‌ای مهندسی شده تا سودمندترین فناوری‌ها را در هر مك‌بوك جدید ارائه كند، این بنایی است كه روی سنگ‌های سخت پی‌ریزی شده است. سیستم‌عامل X تجربه‌ بصری و منسجم‌تری از كار با رایانه‌تان را به شما ارائه می‌كند. در این نوشتار به بررسی امكانات و قابلیت‌های جدیدی كه این سیستم‌عامل در اختیار كاربران خود می‌گذارد، می‌پردازیم.

 

سخت‌افزار و نرم‌افزاری كه برای همكاری با یكدیگر ساخته شده‌است

از آنجا كه نرم‌افزارهای موجود در هر مك‌بوك توسط شركت سازنده آن تولید شده، بنابراین شما سیستم یكپارچه‌ای در اختیار خواهید داشت كه همه چیز بدون هیچ عیبی با یكدیگر كار می‌كنند. سیستم‌عامل X با كمك پردازنده‌موجود در مك‌بوك، بهترین عملكرد ممكن را ارائه می‌كند. ترك‌پد(trackpad) مالتی تاچ موجود در تمام مك‌بوك‌ها فضای بیشتری جهت pinch (در لغت به معنی نیشگون است اما در واقع حركتی مانند نیشگون گرفتن است كه برای بزرگنمایی عكس‌ها به كار می‌رود)، قاپیدن(swipe) و ضربه زدن(tap) ایجاد می‌كند تا كار كردن با برنامه‌های سیستم راحت‌تر شود. سیستم‌عامل X با كم كردن میزان نور نمایشگر در محیط‌های كم‌نور و تنظیم فعالیت پردازشگر، عمر باتری را افزایش می‌دهد.

 

یك راه كاملا جدید برای تعامل با رایانه

تپ(Tap)، اسكرول(scroll)، پینچ (pinch) و سوآیپ(swipe) حركاتی هستند كه می‌توان با انگشتان روی صفحه لمسی ایجاد كرد و از این طریق مستقیما آنچه را روی صفحه نمایش وجود دارد به روشی روان، عادی ‌و شهودی كنترل كرد. وقتی كه شما عمل اسكرول را به سمت پایین روی ترك‌پد(trackpad) یا ماوس جادویی(Magic Mouse) انجام می‌دهید، صفحه به سمت پایین حركت می‌كند و وقتی به سمت بالا اسكرول می‌كنید حركت صفحه به سمت بالاست. وقتی به سمت چپ سوآیپ انجام می‌دهید، عكس‌های شما به سمت چپ می‌رود. حالت‌های متفاوت و زیادی وجود دارد كه شما می‌توانید روی مك خود انجام دهید تا بهترین تجربه استفاده از رایانه را داشته باشید.

حركت سوآیپ(swipe) به سمت بالا روی ترك‌پد، دید كلی از آنچه در حال اجرا روی مك است به شما می‌دهد.

حركت سوآیپ(swipe) با 3 انگشت برای تغییر مكان از یك برنامه تمام صفحه به برنامه دیگر.

حركت 2 انگشت به سمت بالا و پایین برای حركت صفحات ، وب‌سایت‌ها و...

2 بار ضربه (Double-tap) با 2 انگشت، صفحات وب و PDF را بزرگنمایی می‌كند.

بزرگ وكوچك كردن عكس‌ها و صفحات وب با حركت دادن شست و انگشت به حالت نیشگون (pinch).

حركت روی صفحات وب، اسناد و... مانند ورق زدن صفحات كتاب.

 

استفاده آسان و قدرت باورنكردنی

                                     

از دسكتاپی كه شما هنگام روشن كردن مك می‌بینید تا برنامه‌هایی كه هر روز استفاده می‌كنید، همه چیز ساده و راحت طراحی شده‌است. البته ساده‌سازی چیزهای پیچیده، نیاز به فناوری‌های واقعا پیشرفته‌ای دارد و سیستم‌عامل X مملو از این فناوری‌هاست. این سیستم نه‌تنها بنیان‌های محكمی دارد و زمان تست پایه یكتایی داشته كه باعث شده تا استحكام بی‌نظیری پیدا كند، بلكه علاوه بر اینها این سیستم‌عامل عملكردی باورنكردنی و گرافيكي خیره‌كننده نیز دارد و این سیستم به طور یكپارچه با iCloud كار می‌كند تا موسیقی، عكس، تقویم و... همیشه به روز باشند.

 

 

 

دسترسی آسان به تمام برنامه‌ها

كار و بازی در مك از طریق برنامه‌های كاربردی امكان دارد؛ از این رو سیستم‌عامل X دسترسی به این برنامه‌ها را آسان‌و سریع‌تر كرده است. Dock روی دسكتاپ شما محلی برای ذخیره‌سازی و راه‌اندازی برنامه‌های كاربردی مورد علاقه است كه سوئیچ كردن بین برنامه‌ها را بسیار آسان می‌كند. همچنین Dock شامل پشته‌ها(Stacks) و پوشه‌ها(folders) است تا دسترسی سریع به اسناد، فایل‌ها و دانلودها را ممكن سازد.

از دیگر امكانات بصری سیستم‌عامل X لانچ‌پد (Launchpad) است. لانچ‌پد محیطی تمام صفحه برای كل برنامه‌های موجود در مك است و این به شما اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها را آن‌گونه كه می‌خواهید منظم كرده، آنها را در پوشه‌ها دسته‌بندی كنید یا با پاك‌كن حذف كنید. برنامه‌هایی كه از فروشگاه مك خریداری شده به‌طور اتوماتیك روی لانچ‌پد ظاهر می‌شود تا بتوان بین آنها گردش كرد و می‌توان بعد از خرید یك برنامه بلافاصله با آن كار كرد.

 

مشاهده، سازماندهی و به اشتراك گذاری سریع‌تر فایل‌ها

«كاشف» (Finder) دسترسی آسان به تمام فایل‌های موجود در سیستم را امكان‌پذیر می‌كند. كاشف امكان مشاهده، سازماندهی و دسترسی همه آنچه در مك موجود است را از برنامه‌های كاربردی، فایل‌ها، پوشه‌ها تا دیسك‌ها و رایانه‌های مشترك در شبكه به كاربر می‌دهد. شما می‌توانید فایل‌ها را براساس نوع، كاربرد، تاریخ تغییر، اطلاعات افزوده شده یا اندازه مرتب كنید. اما با وجود فایل‌های زیادی كه در رایانه وجود دارد، پیدا كردن یك فایل مشخص كار سختی است، البته نه برای مك. ویژگی‌هایی مانند Spotlight و Quick Look محلی را برای فایلی كه شما سعی در پیدا كردنش دارید ایجاد می‌كند، حتی اگر شما نام فایل را ندانید. برای مثال شما به دنبال یك سند(document) هستید و تنها چیزی كه از آن به یاد دارید عبارت «نقاش سوررئالیسم» است. برای یافتن Spotlight را باز كنید و شروع به تایپ عبارت نقاش سوررئالیسم كنید و مك فهرستی از فایل‌هایی را كه این كلمات در آنهاست تولید می‌كند و با استفاده از Quick Look شما نیازی به باز كردن فایل‌ها و برنامه‌ها برای پیدا كردن فایل مورد نظر خود نخواهید داشت.

دید سریع به تمام برنامه‌های در حال اجرا

سیستم‌عامل X سیستم گسترده‌ای را برای پشتیبانی از برنامه‌های مجلل و تمام صفحه، كه از تك‌تك پیكسل‌های صفحه نمایش مك‌بوك شما استفاده می‌كند، ارائه می‌دهد. شما می‌توانید چند برنامه تمام صفحه را به‌طور همزمان در حال كار داشته باشید؛ مانند توانایی چند برنامه (multiple apps) ویندوز و سوئیچ كردن بین برنامه تمام صفحه و دسكتاپ كه كار ساده‌ای است. Mission Control دید كلی از تمام پنجره‌ها و برنامه‌های تمام صفحه به شما ارائه می‌كند و اجازه می‌دهد بین آنها حركت كنید.

 

ذخیره خودكار

دیگر با نگرانی ‌و سختی ذخیره‌سازی دستی فایل‌ها خداحافظی كنید. ذخیره‌سازی خودكار(Auto Save) فعالیت‌های شما را در حین انجام كار روی اسناد مختلف ذخیره می‌كند، بدون این كه به انجام عمل ذخیره‌سازی توسط شما نیاز باشد. Versions از اسناد شما در هر بار باز كردن، نسخه‌های جدیدی تولید می‌كند، همچنین این كار را در موقع كار با آنها هر چند لحظه یك بار تكرار می‌كند. در واقع نسخه فقط تفاوت بین نسخه‌های متوالی را ذخیره می‌سازد، بنابراین فشار زیادی به حافظه نمی‌آید. فقط كافی است «نسخه» را باز كنید تا یك سلسله از نسخه‌های مختلف یك سند را آبشار‌گونه ببینید. شما می‌توانید بین نسخه‌های مختلف كپی و پیس انجام دهید یا به نسخه اولیه برگردید. وقتی شما یك سند را به اشتراك می‌گذارید، تازه‌ترین و آخرین نسخه آن به اشتراك گذاشته می‌شود.

ساخت برنامه‌هایی كه هر روز به آن احتیاج دارید

سیستم‌عامل X نسخه‌ای واحد است كه شامل یك مجموعه از برنامه‌های طراحی شده توسط اپل است. این برنامه‌ها به شما اجازه گشت و گذار در وب، ایجاد تماس تصویری، چت‌های متنی، مدیریت مخاطبان و انجام فعالیت‌های روزانه را می‌دهد و برای شما امكان سرگرمی بیشتری را فراهم می‌كند.

 

5 4 3 2 1
 
 

۰ نظرارسال نظر

  


تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به نويسندگان آي تي ياب مي باشد و هرگونه کپي برداري و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد
ITyab