فیبر نوری

    محمد کرمی ۱۳۹۲/۰۳/۲۸

 فیبر نوری نوعی رسانه جهت انتقال اطلاعات با سرعت بالا است از مواد شفاف مانند شیشه یا پلاستیک و بصورت مجموعه ای از رشته های نازک و با ضخامتی معادل یک تاری موی انسان ساخته می شود و بسیار مناسب برای انتقال داده در مسافت های طولانی است . بطور کلی فیبر نوری بستری است جهت انتقال سیگنال های نوری . بیشترین کاربرد فیبر نوری در مخابرات و شبکه های کامپیوتری و انتقال صدا میباشد .  همچنین از  فیبر نوری برای اندازه‌گیری کمیت‌های فیزیکی مانند جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی، فشار، حرارت، جابجایی، آلودگی آب‌های دریا، سطح مایعات، تشعشعات پرتوهای گاما و ایکس نیز استفاده می شود .

از جمله مزایای فیبر نوری نسبت به کابل های مسی هزینه ی مناسب تر جهت اجرا در مسافت های طولانی میباشد ، همچنین پهنای باند فیبر نوری از کابل مسی بیشتر است (ده گیگا بیت) و در مقابل قطر آن از کابل کمتر است . انتقال داده در فیبر نوری با افت سیگنال به مراتب کمتر از کابل های مسی می باشد همچنین فیبر های نوری بر یکدیگر اثر منفی وارد نمی کنند . با توجه به اینکه انرژی مورد نیاز برای انتقال دیتا بر روی فیبر نوری از کابل کمتر است ، در نتیجه بهره گیری از آن به صرفه میباشد . از دیگر مزایای فیبر نوری وزن کمتر، انعطاف پذیری و ایمن تر بودن آن میباشد .

 

 

 

 
 

۰ نظرارسال نظر

  


تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به نويسندگان آي تي ياب مي باشد و هرگونه کپي برداري و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد
ITyab