وب معنوی چیست ؟ ( Semantic Web )

    میلاد مهاجر ۱۳۹۰/۰۳/۱۵

 

فرض کنید شمابه عنوان مشاور یک شرکت ،صبح یک روز کاری توی دفتر کارتون در تهران نشسته اید و بطور ناگهانی به شما خبر می رسد که یکی از مشتری های خیلی مهم از –مثلا-  اصفهان تماس گرفته و شما باید حتما تا بعدظهر در کارخانه مشتری در مورد موضوع مهمی جلسه داشته باشید. شما بلافاصله تلفن همراهتون رو برمی دارید از طریق برنامه وب معنا گرا –Semantic Web Agent-  یک بلیط اقتصادی برای پرواز به فرودگاه و همینطورمناسب ترین  آژانس در اطراف دفتر شرکت را پیدا می کنید این برنامه به صورت خودکار برای چند دقیقه دیگر آژانس می گیرد و برنامه کاری شما را آپدیت می کند . از طریق همین برنامه برای رفتن از فرودگاه اصفهان به کارخانه مشتری هم آژانس می گیرید. این برنامه تمامی هزینه ها را از طریق کارت اعتباری شما پرداخت می کند و همینطور اطلاعاتی از وضعیت جوی اصفهان ، هتل و رستوران مورد علاقه تان  به شما می دهد . در همین فاصله به خانواده و رئیس تان هم اطلاع می دهد.

فقط با چند کلیک برنامه وب معنوی ،هواپیما ، هتل و آژانس را پیدا و رزرو کرد همچنین تمامی اطلاعات حسابداری و برنامه کاری شما را بروز کرده و حتی تشخیص داد قرار شما با وقت داندانپزشکی تداخل پیدا کرده و به شما اطلاع داد . برای تمام این کارها  برنامه باید اطلاعات را از منابع مختلف  جستجو کند سپس با تفسیر و ترکیب آنها عملیان مورد انتظار کاربر را انجام دهد.

این مثال - البته -  دور نمای بسیار بعیدی  است از آنچه به عنوان وب معنوی انتظار داریم . ممکن است حتی به واقعیت تبدیل نشود اما دورنمای خوبی است برای اینکه ببینیم چه پتانسیل هایی در این زمینه وجود دارد .

 Semantic Web Agent  از هوش مصنوعی استفاده نمی کند در عوض روی حجم زیادی از اطلاعات ساختارمند و ارجاعات قانونمند بین این اطلاعات تکیه می کند که به "فهم" ارتباطات این اطلاعات کمک می کند در واقع کامپیوتر ها نمی توانند مثل ما آدم ها بفهمند اما آنقدر در وب معنوی  اطلاعات زیادی در اختیار دارند که این نقص را تا حد زیادی جبران می کند .

وب معنوی یا Semantic Web  در واقع حجم زیادی از اطلاعات است که به نحوی با هم ارتباطات دارند ، این ارتباطات به نحوی است که پردازش اطلاعات توسط ماشین های به راحتی صورت گیرد ؛ به طور کلی شما می توانید به عنوان نوعی روش ارائه اطلاعات یا یک پایگاه داده خیلی بزرگ بهش نگاه کنید .

Semantic Web  اولین بار توسط تیم برنزلی (Tim Berners-Lee)– مبدع تقریبا تمام پایه های وب فعلی و به نوعی پدر وب – مطرح شد در حال حاضر تیم مخصوصی در کنسرسیوم جهانی وب W3C وجود دارد که به طور اختصاصی روی بهبود ، گسترش و استاندارد سازی وب معنوی کار می کنند. در حال حاضر مقالات متعدد ، ابزارهای مختلف و حتی زبان های برنامه نویسی زیادی در این زمینه عرضه شده اما به هر حال وب معنوی هنوز در مراحل خیلی اولیه به سر می­برد و گر چه آینده این پروژه بسیار روشن است اما هنوز در مورد اهداف ، مسیر حرکت و ویژگی های آن اختلاف نظر وجود دارد .

سمانتیک وب را   می توان یک ماشین مهندسی وب خیلی بزرگ نامید گرچه ارزش آن بیشتر از اینهاست . راحت بودن انتشار اطلاعات روی وب باعث می­شود اطلاعات بیشتری روی وب ذخیره شوند و از طرفی برنامه های کاربردی بیشتری برای وب نوشته شود همه اینها باعث افزایش ماژولاریتی و کاربرد وب خواهند شد اما با وجود همه اینها بزرگترین مشکل از دور نمای وب معنوی این است: کسی نمی داند در آینده وب دقیقا چه شکلی خواهد شد ؟

 

وب لاگ میلاد مهاجر  my.rayane.ir

 

 

 

 

5 4 3 2 1
 
 

۰ نظرارسال نظر

  


تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به نويسندگان آي تي ياب مي باشد و هرگونه کپي برداري و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد
ITyab