کدک ویدیویی مقیاس پذیر یا(SVC (Scalable Video Coding

    محمد مهدی عباسی ۱۳۹۰/۰۳/۳۰

کدک ویدیویی مقیاس پذیر یا(SVC (Scalable Video Coding

 

 

کدک ویدیویی یک سخت افزار یا نرم افزار است، که قابلیت فشرده سازی ویدیویی را ایجاد می کند، این فشرده سازی معمولا بصورت دور ریزی اطلاعات غیر ضروری است. برای فشرده سازی از قدرت پردازشی استفاده می شود. برای انتقال ویدیو بر روی شبکه نیاز به پهنای باند کافی است، تا اطلاعات ویدیویی بدون افت فریم بر ثانیه نمایش یابند. به منظور بازگشایی و نافشرده سازی فایل های حاوی اطلاعات ویدیویی چه بصورت جریان اطلاعات از روی شبکه، چه از روی مدیای ذخیره سازی خوانده شود برای نمایش این اطلاعات نیاز به پردازش اطلاعات بر اساس نحوه فشرده سازی وجود دارد. و چون انواع شبکه ها با مشخصات و پهنای باند های مختلف و انواع مدیاهای ذخیره سازی وجود دارد، پس انواع مختلفی از کدک ها بوجود آمدند و هر کدام بنا بر مشخصات خود در پاره ای از موارد بکار گرفته شدند. به عنوان مثال: MPEG1، MPEG2، MPEG4، DivX، H.264 و … . که هر کدام در جای خود استفاده می شوند.

 

با پیشرفت تکنولوژی و احتیاج روز افزون به افزایش کیفیت و سرعت نمایش، نیاز به الگوریتم های پیشرفته تر احساس می شود. جدیدترین تکنولوژی فشرده سازی و ذخیره سازی ویدیو کدک کدک ویدیویی مقیاس پذیر یا(SVC (Scalable Video Coding است.

 

به طور خلاصه در این کدک، ویدیو به لایه های مختلفی تقسیم می شوند و یک لایه اصلی حاوی حداقل کیفیت و فریم بر ثانیه است و بنا بر در خواست بیننده (نرم افزار) می تواند از لایه های بیشتری برای کیفیت بیشتر و فریم بر ثانیه بیشتر استفاده کند.

برای درک بیشتر این مطلب و مقایسه کنار هم با کدک محبوب H.264 می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

 

http://www.radvision.com/radvision/Flash/SVC/rvapplication.swf

 

سایت RADVision

برای اطلاعات بیشتر:

 

محمد مهدی عباسی

5 4 3 2 1
 
 

۰ نظرارسال نظر

  


تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به نويسندگان آي تي ياب مي باشد و هرگونه کپي برداري و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد
ITyab