چهل سال از ارایه اولین پردازنده تجاری دنیا توسط اینتل گذشت

    محمد مهدی عباسی ۱۳۹۰/۰۹/۰۶

   چهل سال پیش(پانزدهم نوامبر ۱۹۷۱) در چنین روزی: اینتل اولین پردازنده تجاری دنیا را عرضه کرد. Intel 4004

 

چهل سال پیش(پانزدهم نوامبر ۱۹۷۱) در چنین روزی: اینتل اولین پردازنده تجاری دنیا را عرضه کرد. Intel 4004

 

 

مقایسه سرعت اولین پردازنده اینتل با آخرین نسل پردازنده های اینتل٬ شبیه مقایسه سرعت یک حلزون (۵ متر در ساعت) با سرعت دونده کنیایی پاتریک ماسوکی در شکست رکورد دو ماراتن ( ۴۲۱۹۵ متر در دو ساعت و سه دقیقه با سرعت متوسط ۲۰ کیلومتر در ساعت در برلین). سریعترین پردازنده اینتل می تواند به سرعت 4GHz  دست پیدا کند٬ سرعت 4004  در حدود 740KHz  بوده است. مانند سرعت گلوله در مقابل حلزون.

 

 امروزه مصرف برق یک لپ تاپ مدرن در حدود سالی ۲۵ هزار تومان است (بعد از هدفمندی یارانه ها  ( . اگر مصرف برق پردازنده ها از سال ۱۹۷۱ تغییری نمی کرد. مصرف برق لپ تاپ ها ۴۰۰۰ برابر بود و در سال حدود ده  میلیون تومان می شد. و بیشتر مردم نمی توانستند در منزل از رایانه استفاده کنند.

 

یک پردازنده متعلق به یک لپ تاپ مدرن از تکنولوژی ساخت ۲۲ نانومتری استفاده می کند. اگر پردازنده های امروزی با تکنولوژی ساخت 4004  ( ۱۰ میکرو متر ) ساخته شوند٬ مساحتی برابر ۲۱ متر مربع را در بر می گیرند. تصور می کنید یک همچین فضایی درون لپ تاپ شماست ؟

 

 

 

 

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر:

·         خبر این مطلب در سایت NeoWin

·         چهل سالگی پردازنده سازی در اینتل

·         اینتل در Wikipedia

محمد مهدی عباسی

5 4 3 2 1
 
 

۰ نظرارسال نظر

  


تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به نويسندگان آي تي ياب مي باشد و هرگونه کپي برداري و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد
ITyab